1 Trochę teorii

• Linia bazowa

• Interlinia

• Wysokość i głębokość tekstu.

Hfgx: ht: 8.26666pt dp: 2.33331pt

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mauris sit amet urna porta accumsan. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tellus, eget accumsan lacus semper sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mauris sit amet urna porta accumsan. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tellus, eget accumsan lacus semper sit amet.

2 Zabawy z literkami

Lorem ipsum dolor sit amet, consectitur adipiscing elit.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectitur adipiscing elit.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectitur adipiscing elit.

Tekst wyróżniony czyli italic shape. Tekst wyróżniony czyli italic shape. Tekst wyróżniony czyli italic shape. Tekst wyróżniony czyli italic shape.

Text in roman family. Text in roman family. Text in small capitals. Text in small capitals. Tekst wyróżniony i pogrubiony in roman fa-

mily.

Tekst in small capitals in roman family ale nie wyróżniony.

3 Środowisko verbatim

Środowisko verbatim służy do symulacji

maszynopisu. Tam gdzie się zrobi spację, tam będzie ona w tekście złożonym przez “LaTeXa

--- jak przy pisaniu na mechanicznej maszynie. W wersji z gwiazdką pokazuje nam spacje. “LaTeX, “verb, “linebreak, itd

3.1 Przykłady użycia

3.1.1 Nazwy plików

nazwa˙ pliku

3.1.2 Kod programu

int se12˙ connect(void) – int result; if ((result = io˙ open(IO˙ DEVICE)) != IO˙ OK) –

error(”se12˙ connect: %s0x%02X”, result ¡ 0 ? ”-” : ””, abs(result)); exit(result);

˝

return SE12˙ OK; ˝ int se12˙ disconnect(void) –

io˙ close();

return SE12˙ OK; ˝

4 Zadania

Trochę tekstu wyróżnionego. Kilka słów małymi kapitalikami. Jedno grube zdanie w tt... i na koniec

po przerwie trochę maszynopisu czyli “verb.