Interpunkcja:

Kropka, przecinek, średnik, dwukropek, wielokropek:

Kropkę, przecinek, średnik, dwukropek, wielokropek itp. pisze się doklejając do słowa poprzedzającego. Zobaczmy przykład niewłaściwej pisowni, co wygląda dziwacznie:

Nie ma zatem takiego człowieka, który kocha cierpienie samo w sobie , kto by do niego dążył lub chciał go doświadczyć tylko dlatego, że jest to cierpienie, a i dlatego, że czasami, rzadko, ale zdarzają się takie okoliczności , w których to cierpienie może doprowadzić go do jakiejś wielkiej przyjemności. Często niezauważanym szczegółem jest ważne zadanie. Dając przykład : któż z nas kiedyś nie podejmował się trudnego wysiłku fizycznego, mając na względzie uzyskanie z tego korzyści? Kto ma jakiekolwiek prawo...

Nawiasy:

Nawiasy pisze się tak, że nawias otwierający doklejony jest do słowa następującego, natomiast nawias zamykający do słowa poprzedzającego. Na przykład: w przeciwieństwie do rozpowszechnionych opinii, Lorem Ipsum (czyli przykładowy tekst wypełniający) nie jest tylko przypadkowym tekstem.

Dotyczy to wszystkich typów nawiasów. Bardzo dziwne efekty można uzyskać nie stosując tej prostej reguły. Zobaczmy przykład: w przeciwieństwie do rozpowszechnionych opinii, Lorem Ipsum (czyli tekst wypełniający ) nie jest tylko przypadkowym tekstem.

Myślnik, pauza, półpauza, dywiz:

Łącznik, nazywany dywizem, jest pojedynczą kreską (znak - pisany -). Stosujemy go do: oddzielenia członów wyrazów, przenoszenia wyrazów, w zapisie specyficznych numerów i oznaczeń. Na przykład: biało-czarny, Kędzierzyn-Koźle, Kowalska-Nowak, 542-23-83-747.

Półpauza jest znakiem nieco dłuższym od łącznika (znak – pisany --). Półpauzę stosujemy przy podawaniu zakresów liczbowych. Na przykład: w dniach 1–3 maja, w dniach 1 maja – 1 czerwca, w latach 1939–1945. Czasami znak półpauzy otaczamy spacjami, czasem nie.

Pauza, czyli myślnik (znak — pisany ---), jest najdłuższą z poziomych kresek. Stosujemy go do: wyodrębniania zdania wtrąconego, wydzielenia fragmentu zdania, oddzielenia wyrazów o przeciwnych znaczeniach. Myślnik zawsze otaczamy spacjami. Na przykład: aby zaliczyć ćwiczenia z L^{A}TEXa — warunek konieczny – trzeba przygotować prezentację w Beamerze.

Cudzysłowy:

W języku polskim cudzysłów otwiera się pisząc dwa przecinki ,, i zamyka znakiem ” lub pisząc dwa apsotrofy ’’, na przykład: �tekst” jest pisany jest jako ,,tekst’’. Przy pisaniu cudzysłowów stosuje się te same zasady co przy nawiasach.