Równo napisany tekst, który nagle zaczyna spadać z niewiadomej przyczyny.

“raisebox–lift˝ [height][depth]–text˝

Trochę tekstu. To jest tekst umieszczony w raisebox {2cm}. Trochę tekstu. To jest tekst umieszczony w raisebox {-2cm}. Trochę tekstu. To jest tekst umieszczony w raisebox {0cm}[2cm]. Trochę tekstu. To jest tekst umieszczony w raisebox {0cm}[2cm][1cm].

Tekst Lorem ipsum dolor sit amet, consec- tetur adipiscing elit. Vestibulum pla- cerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mau- ris sit amet urna porta accumsan. Su- spendisse id felis nec est imperdiet pu- lvinar eu iaculis erat. In rutrum conse- quat tellus, eget accumsan lacus sem- per sit amet. Tekst Lorem ipsum dolor sit amet, consec- tetur adipiscing elit. Vestibulum pla- cerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mau- ris sit amet urna porta accumsan. Su- spendisse id felis nec est imperdiet pu- lvinar eu iaculis erat. In rutrum conse- quat tellus, eget accumsan lacus sem- per sit amet.

Tekst Lorem ipsum dolor sit amet, consec- tetur adipiscing elit. Vestibulum pla- cerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mau- ris sit amet urna porta accumsan. Su- spendisse id felis nec est imperdiet pu- lvinar eu iaculis erat. In rutrum conse- quat tellus, eget accumsan lacus sem- per sit amet.

Trochę tekstu Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ve- stibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mau- ris sit amet urna porta accum- san. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tel- lus, eget accumsan lacus sem- per sit amet. 1. pozycja 1 2. pozycja 2 3. pozycja 3 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ve- stibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mau- ris sit amet urna porta accum- san. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tel- lus, eget accumsan lacus sem- per sit amet.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ve- stibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mau- ris sit amet urna porta accum- san. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tel- lus, eget accumsan lacus sem- per sit amet. 1. pozycja 1 2. pozycja 2 3. pozycja 3 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ve- stibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mau- ris sit amet urna porta accum- san. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tel- lus, eget accumsan lacus sem- per sit amet. XYZ Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ve- stibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mau- ris sit amet urna porta accum- san. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tel- lus, eget accumsan lacus sem- per sit amet. 1. pozycja 1 2. pozycja 2 3. pozycja 3 4. pozycja 4 5. pozycja 5 6. pozycja 6 Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ve- stibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mau- ris sit amet urna porta accum- san. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tel- lus, eget accumsan lacus sem- per sit amet.

Jeśli chodzi o długość wiersza, to regułą jest, że przeciętnie wiersz^{1} nie powinien zawierać więcej niż 66 znaków. Dlatego w L^{A}TEX-u standardowe strony mają szerokie marginesy. Z tego powodu w gazetach stosuje się druk wieloszpaltowy.

Trochę tekstu w parbox^{2} o szerokości

\frac{1}{2} tekstu strony z przypisem

Nam dui ligula, fringilla a, euismod sodales, sollicitudin vel, wisi. Morbi auctor lorem non justo. Nam lacus libero, pretium at, lobortis vitae, ultricies et, tellus. Donec aliquet, tortor sed accumsan bibendum, erat ligula aliquet magna, vitae ornare odio metus a mi. Morbi ac orci et nisl hendrerit mollis. Suspendisse ut massa. Cras nec ante. Pellentesque a nulla. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Aliquam tincidunt urna. Nulla ullamcorper vestibulum turpis. Pellentesque cursus luctus mauris.

Trochę tekstu w minipage^{a} o szeroko-

ści \frac{1}{2} tekstu strony z przypisem.

aminipage to taka mała strona o zadanej szerokości w L^{A}TEX-u.

Nulla malesuada porttitor diam. Donec felis erat, congue non, volutpat at, tincidunt tristique, libero. Vivamus viverra fermentum felis. Donec nonummy pellentesque ante. Phasellus adipiscing semper elit. Proin fermentum massa ac quam. Sed diam turpis, molestie vitae, placerat a, molestie nec, leo. Maecenas lacinia. Nam ipsum ligula, eleifend at, accumsan nec, suscipit a, ipsum. Morbi blandit ligula feugiat magna. Nunc eleifend consequat lorem. Sed lacinia nulla vitae enim. Pellentesque tincidunt purus vel magna. Integer non enim. Praesent euismod nunc eu purus. Donec bibendum quam in tellus. Nullam cursus pulvinar lectus. Donec et mi. Nam vulputate metus eu enim. Vestibulum pellentesque felis eu massa.

1Chodzi o linię tekstu, nie o poemat.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mauris sit amet urna porta accumsan. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tellus, eget accumsan lacus semper sit amet.To jest bardzo długi tekst w mbox wciśnięty w parboxa. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mauris sit amet urna porta accumsan. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tellus, eget accumsan lacus semper sit amet. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mauris sit amet urna porta accumsan. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tellus, eget accumsan lacus semper sit amet. To jest bardzo długi tekst w fbox wciśnięty w parboxa. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum placerat lacus ut est vulputate tincidunt. Morbi eu mauris velit. Morbi sed mauris sit amet urna porta accumsan. Suspendisse id felis nec est imperdiet pulvinar eu iaculis erat. In rutrum consequat tellus, eget accumsan lacus semper sit amet.

Lorem To jest tekst umieszczony w makebox.ipsum

3cm: Lorem To jest tekst umieszczony w makebox. ipsum

9cm:

Lorem  To jest tekst umieszczony w makebox.  ipsum

9cm: left: Lorem To jest tekst umieszczony w makebox. ipsum

9cm: right: Lorem To jest tekst umieszczony w makebox.ipsum

9cm: stretch: Lorem To jest tekst umieszczony w makebox.ipsum Lorem To jest tekst umieszczony w framebox. ipsum

3cm: Lorem To jest tekst umieszczony w framebox. ipsum

9cm:

Lorem  To jest tekst umieszczony w framebox.  ipsum

9cm: left: Lorem To jest tekst umieszczony w framebox. ipsum

9cm: right:

Lorem  To jest tekst umieszczony w framebox. ipsum

9cm: stretch: Lorem To jest tekst umieszczony w framebox. ipsum To jest tekst umieszczony w sbox. To jest tekst umieszczony w sbox. To jest tekst umieszczony w sbox.

szerokość: 174.55096pt wysokość: 8.26666pt głębokość: 2.33331pt