Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki : My tropiciele matematyki

Klub Młodego Odkrywcy My, tropiciele matematyki rozpoczął działalność!

Dnia 11 czerwca 2019 roku odbyło się spotkanie uczniów klas V-VII szkół podstawowych zainteresowanych udziałem w Klubie Młodego Odkrywcy. Przybyły 34 osoby! Nie spodziewaliśmy się tak szerokiego oddźwięku, więc bardzo się cieszymy. Cieszymy się również z tego, że niektórzy uczniowie przybyli z rodzicami lub dziadkami. To dobrze wróży przyszłej współpracy międzypokoleniowej. Z niektórych szkół przybyły kilkuosobowe grupy uczniów pod opieką nauczycieli. To też dobry znak, ponieważ najwyraźniej nasza akcja rekrutacyjna została uznana przez szkoły za użyteczną.

Pierwsze zajęcia poprowadziła dr Justyna Makowska. Dotyczyły one teorii gier i polegały na poszukiwaniu strategii wygrywającej w popularnej grze w zapałki.

Klub "My, tropiciele matematyki" został już zarejestrowany na stronie kmo.org.pl. Oczywiście Klub nie może liczyć aż tylu członków (ze względów praktycznych), więc jeżeli do nowego roku szkolnego zapał uczestników nie wygaśnie i nadal będą nas tak tłumnie odwiedzać (co by nas bardzo ucieszyło), to będziemy dzielić się na grupy.

Harmonogram spotkań w przyszłym roku szkolnym ustalimy we współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami we wrześniu 2019 i ogłosimy na stronie http://matinf.uwb.edu.pl/ckum.

Zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych Rodziców i Opiekunów. Każdy z Państwa może poprowadzić zajęcia w Klubie, jeżeli ma ciekawy temat.

A teraz: dobrych, spokojnych, pełnych wypoczynku wakacji życzy zespół Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki!

Wieczny kalendarz

Dnia 30 września 2019 odbyły się kolejne zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy My, tropiciele matematyki.

Rozwiązywaliśmy zadanie Wieczny kalendarz: W 1957 roku John Singleton opatentował kalendarz biurkowy, który miał pokazywać każdy dzień miesiąca od 1. do 31. za pomocą dwóch sześcianów, ale pozwolił, aby patent ten wygasł w 1965 roku. Na każdym sześcianie widnieje sześć cyfr, po jednej na każdej ściance. Można ustawiać sześciany dowolną ścianką do przodu i w dowolnej kolejności. Jakie powinny być cyfry na każdym z sześcianów?

Zadanie to umieścił Ian Stewart, wielki popularyzator matematyki, w swojej książce Gabinet matematycznych zagadek. Na załączonych zdjęciach widać pracę uczestników nad rozwiązaniem.

Wstążka, papier i jabłko

Dnia 23 października 2019 odbyły się kolejne zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy My, tropiciele matematyki.

Tym razem usiłowaliśmy krzyż grecki przekształcić w kwadrat, a następnie badaliśmy, czym się kończy wiązanie wstążki? A wstążki papierowej? Co wspólnego ma przekrojone jabłko z węzłem na wstążce?

Przebieg i rezultaty pracy Klubowiczów widać na załączonych zdjęciach. Do odwiedzających tę stronę kierujemy pytanie: co takiego odkryli Klubowicze podczas spotkania (oczywiście z punktu widzenia matematyki)? Zachęcamy do samodzielnego wykonywania doświadczeń, zaś przemyślenia i ewentualne zdjęcia można przysłać na adres: ckum@math.uwb.edu.pl.

Można też po prostu przyjść na nasze następne zajęcia i uczestniczyć osobiście w kolejnych doświadczeniach. W roku 2019 zajęcia odbędą się jeszcze 20 listopada i 18 grudnia o godzinie 17.00 - jak zwykle w sali 3011 w budynku Wydziału Matematyki na kampusie UwB, ul. Ciołkowskiego 1M.

Gwiazda pitagorejska może być magiczna

Dnia 20 listopada 2019 odbyły się kolejne zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy My, tropiciele matematyki.

Tym razem kontynuowaliśmy pracę z gwiazdą pitagorejską, tworząc magiczne gwiazdy, a potem pomagaliśmy pająkowi znaleźć najkrótszą drogę do muchy w piwnicy o kształcie sześcianu.

Następne zajęcia odbędą się 18 grudnia o godzinie 17.00 - jak zwykle w sali 3011 w budynku Wydziału Matematyki na kampusie UwB, ul. Ciołkowskiego 1M. Będziemy zgłębiać tajniki geometrii na pomarańczy, więc proszę przynieść po jednej pomarańczy, kilka krótkich wykałaczek i gumek recepturek.

Geometria na pomarańczy

18 grudnia 2019 odbyły się kolejne zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy My, tropiciele matematyki (uczniowie szkół podstawowych). Tym razem klubowicze odkrywali własności figur geometrycznych na powierzchni zakrzywionej, posługując się pomarańczami i globusami.

Budujemy mosty

15 stycznia 2020 odbyły się kolejne zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy My, tropiciele matematyki. Tym razem budowaliśmy mosty z klocków, oczywiście z matematyką w tle.

Poruszający się motyl czyli szukamy środka ciężkości

Dnia 19 lutego 2020 roku odbyły się kolejne zajęcia Klubu My, tropiciele matematyki. Tym razem dotyczyły one fizyki i matematyki, a prowadziła je Pani Dziekan Wydziału Matematyki dr hab. Alina Dobrogowska, prof. UwB. Z kartki papieru, monet i zapałki budowaliśmy motyla, który nie tylko utrzymywał się na opuszce palca czy ostrzu nożyczek, ale też poruszał się w tej pozycji nie tracąc równowagi. Oczywiście trzeba było znaleźć środek ciężkości obiektu, a nauczyliśmy się tego środka szukać rozważając najpierw środki ciężkości różnych figur geometrycznych. Przy okazji odkryliśmy kilka własności trójkąta, które "na pierwszy rzut oka" wcale takie oczywiste nie były...

A najpiękniejsze było to, że rodzice pracowali i odkrywali matematykę z takim samym zapałem, jak ich dzieci...

Materiały do pracy własnej w trudnych czasach

Spotkania stacjonarne w Klubach Młodego Odkrywcy

We wrześniu 2021 roku wróciliśmy do spotkań stacjonarnych w naszych Klubach Młodego Odkrywcy! Spotkanie wrześniowe po długim okresie niewidzenia się poświęcone było zajęciom różnym:

Podczas spotkania październikowego ćwiczyliśmy swoją intuicję związaną z rozkładem wyników doświadczeń losowych posługując się deską Galtona:

W listopadzie zadawaliśmy sobie pytanie: Czy warto się zakładać? W udzieleniu odpowiedzi na to pytanie pomógł nam rachunek prawdopodobieństwa, a rozpatrywaliśmy następujące problemy:

W grudniu graliśmy w gry i badaliśmy, jak rachunek prawdopodobieństwa może pomóc nam przyjąć właściwą strategię gry - aby wygrać, oczywiście.

Jedną z gier był dobrze znany Zonk, czyli kot w worku:

Czy pamiętacie teleturniej Zonk!? W finale zawodnik wybierał jedną z trzech bramek. Dwie z nich były puste (a raczej znajdował się za nimi Zonk - sympatyczny kot w worku), za trzecią zaś krył się samochód. Kiedy uczestnik gry wybrał bramkę, prowadzący odsłaniał jedną z pozostałych dwóch, rzecz jasna tą  pustą, i pytał, czy zawodnik chce zamienić swój wybór. Co było w tym momencie bardziej opłacalne? Pozostać przy wyjściowym wyborze, czy go zmienić?

W styczniu z kolei badaliśmy, czy symetria może pomóc nam przyjąć właściwą strategię gry. Graliśmy m.in. w następujące gry:

W lutym badaliśmy, co wspólnego ma karta bankomatowa z XXI wieku z wielkim matematykiem Fibonaccim, który żył na przełomie XII i XIII wieku i doszliśmy do bardzo ciekawych wniosków.