Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki : Co się dzieje

Ile jest matematyki na pomarańczy?

16 października 2019 odwiedziła nas grupa uczniów z klas VII-VIII Szkoły Podstawowej w Czyżewie, realizująca projekt Bryły wokół nas w ramach kolejnej edycji konkursu mPotęga, oraz grupa uczniów z klasy VII Szkoły Podstawowej nr 51 w Białymstoku. Pierwszą godzinę zajęć poświęciliśmy odkrywaniu własności figur geometrycznych na powierzchni kuli pod hasłem: Ile jest matematyki na pomarańczy, ile jest matematyki na globusie? Drugą godzinę poświęciliśmy dowodzeniu twierdzeń.

Tworzymy Kluby Młodego Odkrywcy Matematyki!

W Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki usytuowanego przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku tworzymy międzyszkolne Kluby Młodego Odkrywcy Matematyki:

Działanie Klubu Młodego Odkrywcy (KMO) polega na samodzielnym konstruowaniu przez uczniów wiedzy (w naszym przypadku matematycznej) poprzez pracę eksperymentalną wykonywaną w grupach. Koordynatorem krajowym programu KMO jest Centrum Nauki Kopernik. Wszystkie szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie www.kmo.org.pl.

Uniwersytet w Białymstoku jest partnerem regionalnym Centrum Nauki Kopernik w programie KMO. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych uczniów:

na spotkanie wstępne, podczas którego zaprezentujemy naszą wizję działania Klubów (m.in. tematykę zajęć na pierwsze miesiące przyszłego roku szkolnego), a także podyskutujemy o Waszych oczekiwaniach i sugestiach.

Spotkanie odbędzie się dnia 11 czerwca 2019 roku:

w siedzibie Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki w sali 3011 w budynku Wydziału Matematyki i Informatyki UwB na kampusie uniwersyteckim przy ulicy Ciołkowskiego 1M.

Czy natura korzysta z matematyki?

W dwie kolejne środy 23 października i 30 października 2019 gościliśmy klasy trzecie ze Szkoły Podstawowej z Zambrowa. Dnia 23 października do kolegów z Zambrowa dołączyli uczniowie z Prywatnej Szkoły Podstawowej Tekakwita w Wasilkowie, natomiast 30 października uczniowie klasy I a ze Szkoły podstawowej nr 51 w Białymstoku. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy natura korzysta z matematyki, dyskutując i wykonując doświadczenia.

Zajęcia 23 października prowadzili dr Anna Rybak i dr Karol Pąk, zaś 30 października dr Anna Rybak.

Zajęciach dla uczniów z Augustowa

18 listopada 2019 odwiedzili nas uczniowie z klas pierwszych o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym z Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie. Uczestniczyli w dwóch wykładach: matematycznym na temat różnorodnych zastosowań matematyki wygłoszonym przez dr Annę Rybak i informatycznym o tworzeniu filmów i uzyskiwaniu efektów specjalnych wygłoszonym przez mgra Adriana Jaszczaka.

Ile jest geometrii na pomarańczy?

23 listopada 2019 odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mielniku i uczniowie z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Sokołowie Podlaskim. Uczestniczyli oni w zajęciach warsztatowych na temat Ile jest geometrii na pomarańczy? Ile jest geometrii na globusie? Na jednym ze zdjęć można zobaczyć zapisane na tablicy problemy, które rozwiązywali. A może te właśnie problemy staną się inspiracją do przemyśleń dla odwiedzających naszą stronę?

Odwiedzają nas uczniowie z wielu szkół!

Ostatnio tyle się u nas dzieje, że nie nadążamy z publikowaniem relacji. Bardzo się cieszymy, że uczniowie różnych szkół z całego regionu tak chętnie przyjeżdżają do nas, aby w atrakcyjny sposób poznawać matematykę.

I tak, od ostatniego wpisu w tej zakładce miały miejsce u nas następujące wydarzenia:

Zbiorczo o naszych działaniach od ostatniego wpisu

Działania naszych matematycznych Klubów Młodego Odkrywcy inspirują uczniów i nauczycieli z regionu

Materiały przesłane do Klubowiczów z naszych matematycznych Klubów My, tropiciele matematyki i My, matematycy stały się inspiracją dla nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Mielniku do zorganizowania konkursu matematyczno-geograficznego dla uczniów. Bardzo cieszymy się, że nasza działalność inspiruje środowisko!

Link do informacji o konkursie: http://zs.mielnik.com.pl/950-konkurs-tropiciele-matematyki-i-geografii

Inspirujemy Kluby Młodego Odkrywcy z całego kraju do odkrywania matematyki

Materiały, na podstawie których na naszym Wydziale prowadzimy zajęcia Klubów Młodego Odkrywcy My, tropiciele matematyki i My, matematycy znalazły się na stronie głównej KMO, a tym samym rozpowszechnione są do wykorzystania przez wszystkich chętnych do organizowania zajęć z zakresu odkrywania matematyki. Bardzo się cieszymy, że nasze działania znalazły uznanie w zespole pracowników Centrum Nauki Kopernik prowadzących program KMO.

Materiały można znaleźć na stronie: http://kmo.org.pl/.

Nasze działania tuż przed pandemią

Nasze działania w czasie pandemii

Nasze działania w marcu 2021 roku

Nasze działania w kwietniu 2021 roku

Nasze działania w maju 2021 roku

Nasze działania w czerwcu 2021 roku

Nasze działania we wrześniu i październiku 2021 roku

Nasze działania w listopadzie 2021 roku

Nasze działania w styczniu i lutym 2022 roku